– Her er det drive-through med «firefelts motorvei», vi har de beste produktene, de dyktigste ansatte og den mest effektive logistikken. I tillegg byr vi både på gratis pølser, gourmetvafler og is – og godt humør.
Dette skal rett og slett bli den naturlige møte- og handelsplassen for små og mellomstore håndverkerbedrifter i Ytre Østfold!
Forventningene og spenningen er til å ta og føle på da Neumann Byggs markeds- og kommunikasjonsdirektør Gøril Solheim og varehussjef Jon Are Klemsdal viser oss rundt i det BREEAM-sertifiserte nybygget på 6.300 kvadratmeter på Bjørnstad i Sarpsborg kort tid før den storstilte åpningen 17. september. Et rendyrket proffsenter som skal sørge for at du som kunde til enhver tid får de varene, det verktøyet og det kompetansepåfyllet du trenger.
– Vi vet at det er knappe marginer i bygg- og anleggsbransjen, derfor har effektiv vareflyt og logistikk stor betydning for lønnsomheten i et prosjekt. Her plukker kunden eller vi pakker varene akkurat i den rekkefølgen kunden har behov for – og leverer til avtalt tid.
De trekker også fram byggeplasscontainere som en viktig del av servicen – som vil effektivisere byggeplassen ytterligere for eksempelvis snekkerbedrifter og grunnentreprenører.
– Da fyller vi containeren med nødvendig utstyr, byggemateriell og festemidler, og sørger hele tiden for å ha den fylt med det kundene trenger – når de trenger det.
Samlokalisert med Treprodukter Øst
Mer enn en tredel av arealene er øremerket Treprodukter Øst, som ble fusjonert inn i selskapet 1. januar 2023. Her vil du finne et enormt stort plukklager av lister og nærliggende byggevarer, samt produksjonsavdeling for listverk, karmer og utforinger. Med deres nye og moderne maskinpark tilbys også kappetjenester, pakking, maling og merking av produkter.
– Om det er ønskelig, reiser vi ut på byggeplassen og tar mål. Med landets råeste listverksavdeling under samme tak som trelastutsalget og butikken, blir det enda enklere for kundene å finne det de trenger til prosjektet her hos oss, påpeker Solheim.
Et fyrtårn i Neumann-konsernet
Bygget i Sarpsborg er det 20. byggevarehuset i Neumann Bygg-porteføljen, hvor konsernets nye konsept gir nettopp logistikk og kundetrivsel forkjørsrett. En autostrada av en drive-through vil holde god flyt i trafikken selv i de mest aktive periodene på arbeidsdagen.
I butikken finner du verktøy, utstyr og arbeidstøy fra ledende merkevarer, og her ligger salgskontorene lett tilgjengelige.
– Vi har egen logopresse og tilbyr profilering av arbeidstøy gjennom en praktisk logotrykkavtale. Vi oppbevarer bedriftens logo og sørger for rask og effektiv trykk ved behov.
Et showrom gjør at kundens kunder kan se og kjenne på dører, vinduer og gulv før de velger løsninger – og kaffekroken frister med gratis kaffe og is. Fredagspølser og vafler hører også med. På mesaninen er det sosiale soner, møterom og spiserom – samt fasiliteter for Neumann-skolen med faglige kurs og foredrag.
En møteplass der fagfolk møter fagfolk
Jon-Are Klemsdal var med på å bygge opp sportskjeden XXL Sport & Villmark i Sarpsborg gjennom 15 år, som han beskriver som en eventyrlig reise. Nå vil han være med på et nytt eventyr med Neumann Bygg.
– Det tente en gnist i meg da jeg ble kontaktet om denne jobben. Dette kunne jeg ikke si nei til!
Etter yrkeskarrieren i XXL jobbet Klemsdal tre år for Vebjørn Sand i Roseslottet og to år for eventbyrået Entusio – og er en profilert og kjent kar i regionen. Som varehussjef skal han være lagkaptein og legge til rette for at alle medspillere blir den beste versjonen av seg selv.
– Selv om vi har verdens beste fasiliteter, er det menneskene som er avgjørende for at dette skal bli en suksesshistorie, understreker Klemsdal.
– Derfor har vi håndplukket ansatte både fra Neumann-systemet og eksternt fra regionen, mange med både lang erfaring og fagbrev. Ved å utvikle og styrke den enkelte medarbeider, blir fellesskapet styrket. Slik skal vi bygge et uslåelig lag.
Fantastisk respons
Responsen fra potensielle kunder har vært svært oppløftende i forkant av åpningen. Nettverket er brukt aktivt for å vise hva Neumann kan tilby og tilføre håndverkerne – med stor begeistring som resultat.
Som del av synligheten og samfunnsansvaret har selskapet tegnet sponsoravtaler med Sparta Hockey, Sarpsborg 08, Stjernen og FFK, og var godt profilert under Sarpsborgfestivalen. Rundt 100 håndverkerbedrifter ble invitert til kick-off i bygget under festivalen – en særdeles vellykket kveld.
– Det er stor konkurranse om kundene. Her handler alt om proffen. I tillegg til konkurransedyktige priser skal vi være best på kvalitet og kompetanse. Og på mat!
Fakta om Neumann Bygg AS
- Neumann Bygg AS er Norges eldste byggevarekjede, etablert i Bergen i 1839.
- Med 20 byggevarehus over hele landet har Neumann sterk lokal tilhørighet og en tydelig posisjon blant proffkundene.
- Selskapet er en del av STARK Group – Nord-Europas ledende distributør av tyngre byggevarer til profesjonelle kunder
- STARK Group har nær 20.000 medarbeidere og mer enn 1 150 varehus og distribusjonssentre fordelt på sju land: Danmark, Sverige, Finland, Norge, Tyskland, Østerrike og Storbritannia.