Morten (24) tar over roret i Grunnbygg

På selveste bursdagen sin – 24 år – tar Morten Flobergseter imot gratulasjoner. Ikke bare for alderen, men også for å ha blitt utpekt som ny daglig leder i Grunnbygg AS.

Bilde av en mann foran et industribygg
Eierne og gründerne av Grunnbygg satser på Morten Flobergseter som selskapets nye daglig leder. Han er bare 24 år, fortsatt student, og den fjerde lederen i rekken ved navnet Morten.

Etter seks år i selskapet har Morten Flobergseter klatret hele veien fra lærling til sjefsstol – og det i en bedrift hvor alle sjefer av en eller annen grunn heter Morten.

Grunnbygg holder til i Høysandveien i Sarpsborg og runder 25 år i 2025. Selskapet har opparbeidet seg et solid rykte innen betongarbeid, nybygg og rehabilitering, og leverer til både privatmarkedet, næringslivet og offentlig sektor – med Østfold og søndre Akershus som hovedarena.

Tre ledere, samme navn

– Vi er ni fast ansatte i dag, alle med fagbrev og masse kompetanse. Nå jobber vi mot å være 14–15 igjen om et år eller to – slik vi var tidligere. Markedet er litt seigt nå, men vi har troa, sier Flobergseter.

At han heter Morten, er kanskje ingen jobbkrav – men det er nesten så man skulle tro det. For Grunnbygg har hatt tre ledere, og alle har hett Morten. Først ute var Morten Steen, som startet selskapet sammen med Simen Ødegård i 2000.

Steen har hatt to perioder som sjef, og selv etter at selskapet ble kjøpt opp av Gulventreprenøren for to år siden, har det vært Morten Brusnæs som har styrt midlertidig. Men tømmene har likevel aldri vært langt unna den opprinnelige Morten.

Nå er det altså Flobergseter – Morten nummer fire – som tar over.

– Jeg har til og med arvet både telefonnummeret og mailadressen til min forgjenger Morten Steen, sier Flobergseter.

Fra betongbas til sjef med studieplan

Han startet i Grunnbygg som lærling i betongfaget som 17-åring. Nå skal han lede hele selskapet, samtidig som han fullfører teknisk fagskole. Ett år er unnagjort – to gjenstår.

– Det er litt av et puslespill å få dagene til å gå opp, men jeg er veldig motivert. Det jeg lærer på skolen – som økonomi og ledelse – kan jeg bruke direkte i jobben, sier han.

Han er også tydelig på at han ikke føler seg overlatt til seg selv i overgangen.

– Jeg får utrolig god støtte fra både Simen og Morten. De gir meg både ansvar og innføring i de mer erfaringskrevende delene, som anbudsrunder, kontrakter og budsjetter.

Bygger videre med stolthet

Morten er opprinnelig fra Oppegård, men har bodd i Engelsviken siden han var fem. Nå tar han fatt på lederrollen med både ydmykhet og iver – i en bedrift som ikke bare satser på kvalitet og solid håndverk, men også gir rom for å vokse.

Grunnbygg AS er godkjent lærlingebedrift og har sentral godkjenning i tiltaksklasse 2. Fremtiden virker støpt i betong – med Morten ved roret.