Backe Østfold er en regional entreprenør med hovedvirksomhet i Østfold og Follo, og er en del av Backe-konsernet – blant landets fem største aktører innen bygg- og anlegg. Selskapet leverer prosjekter innen bolig, næring og offentlig sektor, men har de siste årene operert i et marked preget av kraftig kostnadsvekst, pressede marginer og økt risiko.
I brakkeriggene ved byggetomta i Ås møter vi daglig leder Johan Abrahamson (55). Han har hatt stillingen siden 2022, men har vært en del av Backe-systemet siden 2011. Etter flere år med krevende tall ser han nå et tydelig stemningsskifte i selskapet.
– Hadde det ikke vært for at vi kunne dra nytte av synergiene i konsernet, er jeg redd vi hadde hatt vansker med å drive videre. Nå har vi fått kontroll og ser fremover. Vi skal også begynne å ansette flere igjen, sier Abrahamson.
Solid ordrereserve i 2026
Med rundt åtte milliarder kroner i ordrereserve for 2026 i Backe-konsernet har Backe Østfold gjenvunnet den langsiktigheten som er avgjørende i entreprenørbransjen. En sentral bidragsyter er Nye Pentagon i Ås.
Med Studentsamskipnaden i Ås som byggherre skal det bygges om lag 800 studentboliger i tre etapper frem mot 2031. Første byggetrinn, som nå er i gang, omfatter 290 boenheter og kombinerer studentblokker med oppføring av fire nye bygg med tilhørende kjeller under blokkene. Selve kjelleren er støpt i betong, mens boligene bygges i massivtre.
Etappeinndelingen gjør det mulig å ta deler av boligene i bruk underveis, samtidig som både byggherre og entreprenør får bedre kontroll på fremdrift, risiko og ressursbruk.
– Denne inndelingen gir oss større fleksibilitet og bedre styring gjennom hele prosjektløpet, sier prosjektleder Tommy Slevigen.
52-åringen fra Mysen har 14 års fartstid fra annet entreprenørselskap og har vært prosjektleder i Backe siden 2020. Sammen med anleggsleder Petter Slevigen (35) fra Ørje leder han Backe Østfolds mannskaper på byggeplassen i Ås.
– Dette er et teknisk og logistisk krevende prosjekt, særlig fordi vi i neste trinn også skal rehabilitere og bygge på eksisterende bygg samtidig som vi bygger nytt. Det stiller høye krav til planlegging tidlig i fasen, sier Slevigen.
Omfattende tilleggsgrunnarbeider
I den innledende fasen har arbeidet i hovedsak bestått av samspillsfase, prosjektering, gravearbeider og fundamentering med stålkjernepeler og betongpilarer til fjell. Betongarbeidene har også pågått i en periode. Underveis ble det avdekket utfordringer knyttet til grunnforholdene og stabiliteten i terrenget bak eksisterende bebyggelse. For å redusere risikoen for utglidning ble det besluttet å gjennomføre omfattende rørspunt i forkant av øvrige arbeider.
– Rørspunten var nødvendig for å sikre både tomta og grunnen bak. Det er et krevende arbeid som legger viktige premisser for resten av utbyggingen, sier anleggsleder Petter Slevigen.
Tiltaket har økt prosjektets tekniske omfang, men samtidig sikret en trygg videre gjennomføring. For Backe Østfold illustrerer Nye Pentagon den typen oppdrag selskapet ønsker mer av: store, langsiktige prosjekter med profesjonelle byggherrer og høy kompleksitet.
– Slike prosjekter gir stabil aktivitet over tid og gjør det mulig å bygge kompetanse og kapasitet i organisasjonen, sier Johan Abrahamson.
Flere nyansettelser i sikte
Med økende aktivitet, flere spennende kommende prosjekter og en styrket prosjektportefølje har Backe Østfold nå begynt å se på bemanningen igjen. Etter flere år med nedskalering ligger det an til en kontrollert oppbygging i takt med markedet.
Selskapet oppfører også 40 leiligheter på Villa Sogsti i Drøbak, driver nybygg og rehabilitering av Lunde skole på Kråkerøy i Fredrikstad, ombygging av Tomter skole, rehabilitering av baderom i Sarpsborg og pumpestasjoner i Sarpsborg, i tillegg til ombyggingsarbeider for UDI. Spennende prosjekter som en 26.000 kvadratmeter stor handelspark på Nygård og 200 leiligheter i Ås er også oppdrag det arbeides med i samspillskontrakter med kunder. Disse prosjektene kommer til utførelse senere i vår eller etter sommeren.
For selskapet markerer Nye Pentagon dermed mer enn et enkelt byggeoppdrag – det representerer overgangen fra krisehåndtering til langsiktig utvikling i et fortsatt krevende, men mer stabilisert entreprenørmarked.