Ny innpakning – samme gode innhold!

Ecosol – ny klimapartner i Østfold med solid takhøyde

Solcelle- og takentreprenøren Ecosol ble 1. oktober klimapartner nummer 29 i Østfold. – Dette er en inspirerende virksomhet, sier regionleder Stine Torjusen Nygaard. – Solceller på tak er en viktig del av fremtidens energiløsninger i Norge.

Bilde av
Ecosol er blitt en del av Klimapartnere Østfold. Her omflakkes regionleder Stine Torjusen Nygaard av sine nye partnere fra Ecosol ved Jon-Ola Pedersen (t.v.) og Vetle Listad (t.h.).

Ecosol ble etablert i Moss i 2019 av Jon-Ola Pedersen og Vaidas Vysniauskas. Seks år senere har selskapet vokst fra en liten installatør til en komplett totalentreprenør på tak – med spesialisering innen integrerte solcelletak. I dag teller selskapet 15 ansatte og har levert mer enn 500 anlegg over hele landet.

– Vi er både Norges største og minste solcelleselskap – med bare fire av femten som har fast kontorplass. Alle trår til når det trengs, sier daglig leder Jon-Ola Pedersen, som får ros fra kolleger for å utvise både faglig tyngde og raus ledelse i en krevende bransje.

– Måten han evner å lede selskapet på – med inkludering, direkte deltakelse i prosjektene og et tydelig innovasjonsfokus – er enestående, sier salgssjef Vetle Listad.

En partner å lære av

Ordene klinger godt hos Stine Torjusen Nygaard.
– Ecosol er en fremoverlent, bærekraftig og innovativ aktør, som har mye å lære bort – og dele med – andre partnere, sier hun.

Allerede fra starten har estetikk og kvalitet vært bærebjelker i Ecosols arbeid. Taket er en dominerende del av enhver bygning, og selskapet satset tidlig på integrerte løsninger der solcellene blir en naturlig del av helheten. Denne tilnærmingen førte til at Ecosol utviklet seg fra ren installatør til totalentreprenør med egne blikkenslagere, snekkere og elektrikere.

I dag leverer selskapet komplette takkonstruksjoner – fra idé til ferdig resultat – der design, funksjon og energieffektivitet går hånd i hånd. Et av varemerkene er de båndtekkede takene med integrerte solceller, utviklet i samarbeid med den estiske produsenten Roofit Solar. Resultatet er et ferdigprodusert båndtekkingsprodukt med skjulte festepunkter, høy energieffektivitet og full vanntetthet – en investering i både estetikk, holdbarhet og bærekraft.

Et marked i endring

Markedet for solenergi har endret seg betydelig de siste årene. Både private og næringskunder legger nå større vekt på kombinasjonen av design, lønnsomhet og miljøhensyn.

Pedersen viser til regjeringens mål om å produsere 8 terawattimer ny fornybar energi innen 2030 – et mål som fordrer langt høyere tempo enn dagens utvikling.

– I 2023 ble det igangsatt rundt 8.000 solcelleprosjekter i Norge. Året etter var tallet halvert, og i 2025 ser vi kun om lag 2.000 prosjekter. Med dagens fart vil det ta nær 80 år å nå målet for 2030. Det sier litt om behovet for aktører som tenker nytt. Og med dagens strømpriser er markedet blitt helt «limbo», sier Pedersen.

Han peker på at flere selskaper som kun har satset på solceller, nå har måttet gi seg.
– For oss, som også er entreprenører på tak – med eller uten solceller – har situasjonen vært motsatt. Det er vi glade for i dag, sier han.

Med Ecosols integrerte taksystemer kan kundene redusere både strømregning, CO₂-avtrykk og klimabelastning – samtidig som de slipper nettleie på egenprodusert strøm.

– Vi har også momentum i privatmarkedet, fordi vi tilbyr helheten og kan rehabilitere hele taket, sier Pedersen.

Et tradisjonelt tak hos Ecosol koster mellom 2.400 og 3.000 kroner per kvadratmeter. Ecosols estetiske solcelleløsninger med full rehabilitering av taket ligger noe høyere – fra 3.500 til 5.000 kroner – men merkostnaden hentes raskt inn gjennom lavere energikostnader og økt verdi på bygget.

Naturlig partner

Siden oppstarten har Ecosol levert solide resultater og hatt overskudd hvert år. Med Miljøfyrtårn-sertifisering, grønn profil og tydelig strategi for bærekraft og beskjedent fotavtrykk, var veien inn i Klimapartnere Østfold kort.

– Partnere som evner å manøvrere godt selv i nedgangstider i solcellebransjen, er viktige for oss. Vi skal bidra til at de får mest mulig ut av partnerskapet, og ser samtidig store muligheter i hva Ecosol kan tilføre andre partnere gjennom å dele kloke råd og suksessfaktorer – selvsagt uten å røpe bedriftshemmeligheter, sier Nygaard.

Hun har et tydelig mål: At Østfold skal bli et av landets ledende fylker innen energiområdet «sol på tak».

Jon-Ola Pedersen sier han ser frem til å bli klimapartner – en arena der selskapet både kan fortelle om egen suksess og bli enda bedre kjent, samtidig som de kan høste erfaringer fra andre selskaper på tvers av bransjer.